Novinky
Program Beta2 Program Gama Program Delta2 Program Epsilon Program Zéta Program Éta Program Théta Program Kappa Program Národní centra kompetence 1 Program Trend Program Doprava 2020 Program Prostředí pro život

Hlasovat o Vynález budoucnosti můžete v dětské výtvarné soutěži až do prosince

Ve virtuální galerii můžete až do 10. prosince hlasovat pro vás Vynález budoucnosti z dětské výtvarné soutěže pořádané Technologickou agenturou ČR (TA ČR). Bude vaším favoritem stroj na rozmnožování peněz, mechanický kamarád, vzdušné koleje nebo pistole na zvětšování?


galerii najdete reprodukce jednotlivých výtvarných děl, která se dostala do finále dětské výtvarné soutěže „Vynálezy budoucnosti“. Vyberte si obrázky, které se vám líbí, a každý z nich můžete ocenit. K dispozici máte u každého obrázku jednu až pět hvězdiček, čím více, tím lépe. Každý obrázek můžete ohodnotit jen jednou.

Nejlepší ocenění autoři vynálezů budoucnosti dostanou zajímavé ceny od Technologické agentury ČR.

Do soutěže se přihlásilo téměř 800 dětí ze základních a středních škol z celé České republiky, do finále se dostalo 120 kreseb a maleb. Finalisté vystavují svá díla v prostorách TA ČR (Evropská 37, Praha 6), kde si je můžete prohlédnout až do konce roku. „Rádi bychom prezentovali v našich prostorách umění, protože to je stejně důležitá věc jako výzkum,“ vysvětluje předsedkyně TA ČR Rut Bízková.

Soutěž je rozdělená do tří kategorií podle věku od šesti do sedmnácti let. „U těch malých se mi líbila hlavně bezprostřednost, u starších mě překvapila vysoká úroveň výtvarných děl, daná zřejmě výukou ve specializovaných kurzech,“ hodnotí soutěž grafik Jiří Slíva.

Ten, i když je známý především jako autor kresleného humoru, mnoha litografií a knižních ilustrací, pracoval osm let v Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV na oddělení výzkumu vědecko-technické revoluce u akademika Radovana Richty. „Pak jsem sice utekl na volnou nohu, ale díky této zkušenosti znám obě strany, jak tu výzkumnou, tak tu uměleckou. A podle mě, by se neměly rozdělovat,“ vysvětluje Jiří Slíva.

Podle něj je správné, že TAČR chce podporovat tvořivost dětí, navíc výzkum a umění k sobě mají velmi blízko. „Kreativita je prostě kreativita, ať už v umění, vynálezech nebo překvapivých technických řešeních,“ dodává kreslíř Slíva.

Hlasování o nejlepší vynález bude probíhat v internetové galerii až do 10. 12. 2014.