Novinky
Program Beta2 Program Gama Program Delta2 Program Epsilon Program Zéta Program Éta Program Théta Program Kappa Program Národní centra kompetence 1 Program Trend Program Doprava 2020 Program Prostředí pro život

Předsedkyně TA ČR Rut Bízková se zúčastnila konference "Žena tvůrčí osobnost třetího tisíciletí"

Rut Bízková, předsedkyně Technologické agentury ČR, vystoupila na desátém ročníku konference „Žena tvůrčí osobnost třetího tisíciletí“. Jubilejní ročník setkání se zaměřil na bariéry vstupu a pronikání na brazilský trh. Po New Yorku, africké Keni, italských Benátkách a loňském Petrohradu a Moskvě se letošní konference v polovině října zaměřila nejen na spolupráci žen ve výzkumu a podnikání, ale i na brazilské stopy Jana Antonína Bati.


„Brazílie je země velkých příležitostí, ve spolupráci českých a brazilských firem a výzkumných organizací vidím velkou příležitost. Vytváření neformálních „sítí“ mezi ženami ve výzkumu a v byznysu je iniciativa, jejíž potenciál je neocenitelný,“ říká předsedkyně TA ČR Rut Bízková.

Hlavními tématy letošní konference byly: Ženy ve vědě, Nové technologie v praxi včetně udržitelného rozvoje spolu s představením podnikatelských inkubátorů v České republice a Brazílii a dále pak Spolupráce univerzit a podniků. Partnerem konference byla Technologická agentura České republiky, která financuje aplikovaný výzkum, zejména spolupráci výzkumných organizací a firem v této oblasti.

Díky tomu, že se setkání konalo v Brazílii a v samotném názvu se konference odvolávala na odkaz Jana Antonína Bati, měli účastníci jedinečnou příležitost osobního setkání s vnučkou J. A. Bati, paní Dolores Bata Arambasic. To doplněnilo vystoupení autora knih o rodině Baťových Marka Belzy.

Tradičně se konference zabývají tématem Měnící se role žen ve společnosti a sladění profesního a rodinného života. Mezi vystupujícími v této sekci byly významné podnikatelky, manažerky a ženy aktivní v politice i ve státní správě nejen z České republiky, ale také z Brazílie a Argentiny. Mezi přednášejícími nechyběli významní muži, kteří podporují týmovou spolupráci žen a mužů.

„Těší nás proto, že můžeme být partnerem Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek v jejích aktivitách doma i v cizině. Konference v Sao Paulu byla mimořádně zajímavá, očekávám, že navázaná spolupráce v budoucnosti přinese dobré výsledky,“ dodává Rut Bízková.

„V Latinské Americe platí, že pouze navázáním přímých osobních kontaktů lze zahájit vzájemnou spolupráci,“ vysvětluje generální konzul ČR v São Paulu Pavel Procházka. Proto oceňuje aktivity českých podnikatelek, které zařadily Brazílii do svého itineráře a neváhali podniknout cestu i do brazilského vnitrozemí, které zůstává trochu stranou pozornosti. „Pevně věřím, že výsledky jednání mezi podnikatelkami a manažerkami obou stran se pozitivně promítnou v dalším nárůstu obchodní, investiční a technologické spolupráce obou zemí,“ dodal Procházka.

Vedle účasti na konferenci využila předsedkyně TA ČR návštěvu Brazílie k jednáním s místními partnerskými institucemi jako jsou FINEP (financování inovací a výzkumu), Instituto Butantan (institut biomediciny), FAPESP (nadace pro výzkum státu Sao Paulo), Inovační agentura Saopaulské univerzity, IPT (institut technologického výzkumu) nebo CIETEC (podnikatelský inkubátor).

Mezinárodní konferenci  „Žena – tvůrčí osobnost třetího tisíciletí“ – Brazílie 2014 organizovala Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek, www.creativewoman.info  ve dnech 15. – 20. října 2014. Záštitu nad akcí převzala místopředsedkyně českého senátu paní Alena Gajdůšková a ministr zahraničních věcí ČR pan Lubomír Zaorálek.