Novinky
Program Beta2 Program Gama Program Delta2 Program Epsilon Program Zéta Program Éta Program Théta Program Kappa Program Národní centra kompetence 1 Program Trend Program Doprava 2020 Program Prostředí pro život

Na základní kámen nového centra robotiky ČVUT zaklepali výzkumníci i roboti

ČVUT v úterý slavnostně zahájilo stavbu budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Slavnostního poklepu na základní kámen se zúčastnil ředitel institutu profesor Vladimír Mařík, který je také předsedou výzkumné rady Technologické agentury ČR (TA ČR). Zahájení stavby se s kladívkem v ruce chopili nejen představitelé ČVUT a Prahy 6, ale také roboti, které univerzita využívá k vědecko-výzkumným a pedagogickým účelům.Zahájení výstavby se zúčastnil rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka, náměstek ministra pro vysoké školství a výzkum prof. Jaromír Vebera, nový starosta městské části Prahy 6 Mgr. Ondřej Kolář , předseda představenstva společnosti HOCHTIEF CZ Ing. Tomáš Bílek a předseda představenstva společnosti VCES Ing. Zdeněk Pokorný.

Důležitou roli sehráli i flexibilní humanoidní robot CIIRCáček, sloužící k seznámení studentů s oblastí kognitivního modelování, robot Cameleon Lab, laboratorní verze pásové platformy určené pro dálkově řízené operace v členitém terénu, a pásový robot NIFTi, který je pomocníkem záchranářů při nejrůznějších katastrofách.

Kladívka se chopil i  flexibilní humanoidní robot CIIRCáček, sloužící k seznámení studentů s oblastí kognitivního modelování
Nové prostory o velikosti čtyřiceti tisíců metrů čtverečních budou využity z velké části jako sídlo vznikajícího vysokoškolského ústavu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) a částečně budou sloužit také jiným součástem ČVUT. Rekonstrukce Technické menzy a další stavební práce by měly být zvládnuty za rekordních čtrnáct měsíců od zahájení stavby.

Poklepu základního kamene ze sliveneckého mramoru přihlíželo přes dvě stovky pozvaných hostů, jak z akademické sféry, tak zástupců partnerských vědeckých institucí, firem, dodavatelů a představitelů politického, vědeckého a kulturního života.