Novinky
Program Beta2 Program Gama Program Delta2 Program Epsilon Program Zéta Program Éta Program Théta Program Kappa Program Národní centra kompetence 1 Program Trend Program Doprava 2020 Program Prostředí pro život

TA ČR VYHLAŠUJE JIŽ TŘETÍ ROČNÍK VÝTVARNÉ SOUTĚŽE PROPOJENÝ SVĚT – ŽIVOT VE MĚSTĚ BUDOUCNOSTI

Technologická agentura ČR (TA ČR) společně se Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a Českou asociací science center (ČASC) vyhlašuje již třetí ročník výtvarné soutěže Propojený svět – život ve městě budoucnosti. Soutěž je ve dvou blocích určena jednak žákům a studentům základních a středních škol, jednak studentům uměleckých fakult a mladým vědcům z vysokých škol.

Organizátoři soutěže považují za přínosné aktivovat v nastupující generaci cit pro propojování znalostí, kreativity a technologických kompetencí s důrazem na změnu životního stylu a tím přispět k rozvoji prostředí s vysokou kulturou mezioborové spolupráce. 

propojeny svet 33 20151103 1291438472

Fotoreportáž z vernisáže výstavy Propojený svět (22. 10. 2015), autor: TA ČR

Podtitul soutěže “Život ve městě budoucnosti” poukazuje na změny v životním prostoru města, kterým čím dále tím více procházejí inovační a technologické procesy s mnoha důsledky pro kvalitu života jejich obyvatel. Koncepty rozvoje měst mají již nyní bezpočet přívlastků, jako např. propojené město (Connected City), zelené město (Green City), technologické a uzlové město (Technology & Transport City) aj. V rámci nastupující IV. průmyslové revoluce, resp. s rozvojem průmyslu získává na významu koncept města chytrého (Smart City). Základní vizí chytrého města je dosáhnout propojení vysoce rozvinuté městské infrastruktury (energetické, telekomunikační, dopravní, environmentální) a podnikání včetně kulturních a vzdělávacích institucí na území města do jednoho maximálně funkčního a efektivního celku. Nicméně žádné město by nemohlo dosáhnout plnohodnotně svého přívlastku, kdyby nejdříve nebylo kreativní (Creative City). Kreativní město je základem pro jakýkoli další koncept rozvoje měst budoucnosti, neboť je to takové město, které zná své kulturní dědictví a je si vědomo svých jedinečných hodnot v globální konkurenci a které dokáže připravit prostředí pro rozvoj talentu a nadání. Je to město, které využívá ducha svých obyvatel pro rozvoj vědy, výzkumu, podnikání a inovací a jehož komunita je semknutá a tolerantní.

„Letošní ročník soutěže si klade za cíl probudit v mladých lidech vědomí, že předpokladem rozvoje města budoucnosti je kvalitně, smysluplně a odpovědně uspořádané a propojené místo za využití nových technologií a materiálů, jehož vize vychází z kulturnosti“, říká spolutvůrce pravidel Marcel Kraus z TA ČR.

Do výtvarných soutěží mohou zasílat svá díla jak žáci a studenti ze základních a středních škol, tak studenti základních uměleckých škol.

Více o soutěži pro mladší výtvarníky najdete ZDE

V druhé kategorii pro studenty uměleckých fakult vysokých škol a pro studenty dalších vysokých škol TA ČR ocení díla, která vznikají v rámci studentských uměleckých nebo výzkumných projektů a která jsou založena na vzájemné inspiraci světa umění a světa nových technologií a materiálů.

Více o vysokoškolské kategorii se dozvíte ZDE 

Přihláška do vysokoškolské kategorie ZDE

„Technologická agentura ČR považuje za přínosné podporovat v nastupující generaci cit pro propojování znalostí, kreativity a technologických kompetencí a přispět tak k prostředí s kulturou mezioborové spolupráce. Proto chce ve své výtvarné soutěži poukázat na estetickou rovinu aktuálně vznikajících technologií, vynálezů a inovací v etapě IV. průmyslové revoluce s akcentem na ztvárnění života ve městě budoucnosti“, dodává Rut Bízková, předsedkyně TA ČR.

PARTNERI 2016 VYTV