Český výzkum míří do světa


„Jména jako Jaroslav Heyrovský, Otto Wichterle nebo Antonín Holý znají na celém světě, i když nepatříme mezi největší evropské země.
Je jasné, že podpora našeho špičkového výzkumu, vývoje a inovací je tedy velmi důležitá“, řekl na úvod již šestého setkání v rámci projektu Podpora exportu VaV David Havlíček, CFO EGAPu. Své síly v něm spojily jak TA ČR při podpoře projektů na samém začátku, tak EGAP, který pomáhá
s pojištěním a financováním projektů. Naším společným cílem je komercionalizace. Vybraným úspěšným projektům podpořeným TA ČR, společně
za podpory dalších partnerů, pomáháme na globální trh. V České republice pro ně hledáme výrobce a prodejce, v zahraničí zákazníky a partnery, dále pomáháme s pojištěním a financováním projektů.

Letošní prezentace projektů, které mají ambice uspět na globálním trhu, se uskutečnila online 14. října 2020. Celý záznam akce můžete shlédnout ZDE.

Jako první představil Aleš Doucek projekt ÚJV Řež, který cílí na vodíkové technologie. V oblasti bezemisní dopravy se ústav aktuálně věnuje prototypu vodíkové plničky pro malá vozidla. Ústav také pracuje na vývoji vodíkového prodlužovače dojezdu bateriových elektrovozidel, který je určen zejména pro ekologický provoz vozidel ve směnném provozu – užitková vozidla v centrech měst, malá plavidla nebo manipulační techniku.

Online prezentace projektů

Možnosti, jak využívat energii s domácí baterií EnergyCloud, představili Tomáš Jelínek a Jan Zich. Komplexní bateriový systém EnergyCloud integruje mimo jiné výkonnou nabíječku elektromobilů, která je až patnáctkrát rychlejší než konvenční řešení běžně používané v domácnosti. Pro monitorování aktuálních parametrů a stavu systému (spotřeba domácnosti, úroveň nabití baterií, výroba solární energie) slouží přehledná aplikace pro iOS či Android.

O využití nanomateriálů pro sanace kontaminovaných vod hovořil Jaroslav Nosek z TUL/Aquatest. Spolupráce výzkumného a privátního sektoru vedla k průlomu v čištění kontaminovaných vod pomocí nano/mikro částic železa
za použití elektrického pole. Tato technologie umožní řešit historické ekologické škody i kontaminovanou podzemní vodu s dvakrát větší účinností. Technická univerzita Liberec se společností Aquatest jsou navíc schopni nabídnout kompletní řešení pro takovou ekologickou investici.

Jak ukázal jarní výzkum agentury STEM, 84 % lidí v ČR si myslí, že klimatické změny ohrožují naši budoucnost. Je proto potěšující, že všechny tři projekty mohou výrazně přispět k naplnění programu EU Green Deal.

Na závěr ještě jedna dobrá zpráva: projekt firmy EnergyCloud se jako první z České republiky úspěšně prosadil mezi sedm evropských projektů, ucházejících se o spolupráci s evropskými investory. Dne 5. listopadu letošního roku se představí – opět virtuálně – Evropské platformě pro firmy
s vysokým potenciálem sítě agentur podporujících výzkum a vývoj Taftie.

Držme tedy všem třem projektům na cestě do světa palce.

Kontakty:
ales.doucek@ujv.cz
jelinek@energycloud.cz
zich@energycloud.cz
nosek@aquatest.cz
miroslav.cernik@tul.cz
supikova@aquatest.cz