Den TA ČR 2023 | VĚDA NENÍ SCI-FI? Posouváme hranice možného

Letošní ročník jsme zasvětili tématu Věda není sci-fi? Posouváme hranice možného. Proč? V TA ČR se už téměř 15 let snažíme poukazovat na to, jak důležitý je aplikovaný výzkum pro společnost a stejně tak dlouho jsme ohromeni tím, jak aplikovaný výzkum a vývoj posouvají hranice možného. To, co se dříve jevilo jako sci-fi fantazie, je nyní realitou. Moderní technologie, které se donedávna jevily jako hudba daleké budoucnosti, jsou teď pevnou součástí našich životů.

Oceněné projekty

Podívejte se na videospoty vítězných projektů Cen TA ČR 2023. O absolutním vítězi s titulem Český nápad 2023 jste opět rozhodli vy!

Unikátní microsite

Letos jsme pojali odbornou část Dne TA ČR trochu jinak. Připravili jsme unikátní microsite plnou článků a videí na téma posouvání hranic.

Ozvěny Dne TA ČR v regionech

Podívejte se na sérii regionálních seminářů Ozvěny Dne TA ČR 2023, které reflektují aktuální témata v regionech. Letos zavítáme do Ústeckého, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.

Výzkum a vzdělávání jako nové příležitosti pro mladé

Ozvěny Dne TA ČR 2023: OSTRAVA
Moravskoslezský kraj se potýká s odlivem mladých lidí. Jak si udržet mladou generaci v kraji a na jaké moderní dovednosti ve vzdělávání zaměřit pozornost?


AI: Naděje a výzvy v době dezinformací

Ozvěny Dne TA ČR 2023: BRNO
Umělá inteligence (AI) je v poslední době často skloňovaným termínem. Kromě přínosů je AI spojena s řadou výzev a etických otázek, jako je ochrana soukromí, rizika za nesprávné rozhodování systémů a dopady AI na společnost. Může být AI zneužita k ovlivňování, manipulaci a šíření dezinformací? Jak tomu zabránit a efektivně předcházet?


Brownfieldy a dostupné bydlení: prostor pro nové možnosti transformace

Ozvěny Dne TA ČR 2023: ÚSTÍ NAD LABEM
Ústecký kraj dlouhodobě čelí socioekonomickým výzvám spojených s transformací těžkého průmyslu a stále rostoucími sociálními problémy, jako jsou nevyužité brownfieldy, zanedbaný veřejný prostor, dostupnost kvalitního bydlení a občanské vybavenosti či vyloučené lokality. Základní otázkou tak je, jak využít potenciál opuštěných (nejen) průmyslových areálů i budov a jak tyto prostory architektonicky transformovat pro bydlení či pro účely sociálního podnikání tak, aby byla zajištěna jejich užitná funkce a zároveň udržitelnost?