NÁVŠTĚVA TAIWANSKÉ NÁMĚSTKYNĚ MOST NA TA ČR

Už 8 let trvá vzájemná spolupráce TA ČR (Technologické agentury ČR) a taiwanského MOSTu (Ministry of Science and Technology). Od září 2010, kdy bylo podepsáno memorandum o spolupráci v oblasti výměny informací na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, se podařilo úspěšně zrealizovat šest společných projektů a je velmi pravděpodobné, že jich do budoucna bude přibývat. Spolupráce se totiž osvědčila a taiwanská strana má zájem v ní pokračovat. Potvrdila to náměstkyně MOSTu Yu-Han Tsou, která 15. října 2018 přicestovala na schůzku s představiteli TA ČR.

foto: TA ČR

V Praze ji přivítal nový předseda TA ČR Petr Konvalinka a také on projevil zájem o další spolupráci. Ta by se měla mezi lety 2020 a 2025 rozvíjet v rámci Programu DELTA 2. Česká strana do něj plánuje investovat o 70 % více prostředků než v případě původní DELTY. V reálných číslech tedy půjde zhruba o 1,7 miliardy korun. Náměstkyně Yu-Han Tsou ujistila, že s investicemi počítá i taiwanská strana. Zároveň nabídla využití potenciálu tamních vědecko-technologických parků jako platformy spolupráce.

Druhá etapa spolupráce by kromě jiného mohla být zaměřena například na:

  • umělou inteligenci
  • laserové technologie
  • biomedicínské přístroje
  • informační a komunikační technologie.

Zástupci obou stran si také potvrdili zahájení příprav dalšího ročníku Česko-taiwanských technologických dnů, které se budou počátkem příštího roku konat v Praze. Na nich budou prezentovány nejen dosavadní výsledky, ale také nové možnosti spolupráce.